Planuj zakupy – robiąc listę zakupów zastanów się, czy naprawdę wszystkiego potrzebujesz. Czy to, co masz działa lub może da się zreperować? Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne. Możesz w ten sposób nie tylko ograniczyć ilość śmieci, ale też zużycie energii, surowców i wody potrzebnych podczas produkcji.

Kupuj odpowiedzialnie

Towary niepakowane – Staraj się wybierać produkty, możesz kupić bez opakowania np. warzywa, owoce, mięso, pieczywo. Wybieraj towar ze stoisk zamiast tych pakowanych z półki. Każda taka decyzja sprawia, że w Twoim koszu ląduje mniej foliowych opakowań, styropianowych tacek, które później trafiają na wysypiska.

Towary pakowane – Wybieraj materiały, które są spakowane w materiały biodegradowalne lub podlegają recyklingowi.

Wybieraj opakowania ze szkła lub aluminium. Są to materiały, które można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Opakowania plastikowe, które pomimo tego, że mogą być przetwarzane mają krótszą żywotność, a ich rozkład potrafi trwać tysiące lat. Jeżeli to możliwe unikajmy plastikowych opakowań pokrytych folią termozgrzewalną – w tej formie nie nadają się do przetworzenia. Przetworzeniu nie ulega też czarny plastik.

Papier również można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Można go odzyskać nawet z kartonów po mleku czy sokach – obecnie technologia pozwala na odzyskanie około 70% surowca użytego przy jego produkcji.

Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest także kupować jedno większe opakowanie tego samego produktu zamiast kilku mniejszych. Jest to doskonały sposób na ograniczenie produkcji zbędnych odpadów.

Co więcej – duże opakowania w ogólnym rozrachunku najczęściej okazują się tańsze, a zakupiony towar starcza nam na dłużej.

Torby na zakupy – na zakupy idź z własną torbą wielokrotnego użytku.
Im rzadziej będziesz korzystać z plastikowych toreb, tym mniej śmieci wyląduje w koszu.

Jeśli zapomnisz własnej torby, nie bierz cienkich jednorazówek – w prawie każdym sklepie można dostać duże i solidne torby plastikowe, które będziesz mógł wykorzystać do innych celów – np. jako torbę na segregowane surowce.

Produkty wielokrotnego użytku i inne wymienne wkłady – Nie kupuj jednorazówek i korzystaj z produktów, które można użytkować wielokrotnie. Przykład? Wystarczy przynieść do pracy własny nóż i widelec, zamiast korzystać z plastikowych dostarczanych wraz zamówionym lunchem. Z kolei kupując kawę na wynos, możemy poprosić o przelanie jej do naszego własnego kubka termicznego, który nie tylko jest bardziej ekologiczny, ale też o wiele dłużej trzyma ciepło i nie parzy w ręce.

Wymień się! Zasada jest prosta – jeżeli czegoś nie potrzebujesz – podaj to dalej w dobre ręce. Jest wiele sposobów, żeby oddać przedmioty, których nie potrzebujesz. Można spróbować wziąć udział w dzielnicowej wyprzedaży, można też skorzystać z internetowych portali wymiany sąsiedzkiej.