Domowe SPA dla zwierząt, czyli jak dbać o higienę i pielęgnację pupila z Maxi Zoo

Zachowanie odpowiedniej higieny psa czy kota jest szczególnie ważne. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna, ale również ważna dla zdrowia zwierzęcia. Niektóre czynności wymagają wizyty u specjalisty, np. groomera, ale część z nich można wykonać w domowym zaciszu. Jak dbać o higienę i pielęgnację milusińskich? Z pomocą przychodzi Maxi Zoo.

Niezależnie od tego, czy posiadamy psa czy kota, regularne dbanie o sierść, pazury oraz higienę oczu, uszu i jamy ustnej pozwolą znacząco poprawić komfort życia zwierzęcia i uniknąć nadprogramowych wizyt u weterynarza. Regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane w warunkach domowych mogą również umacniać więź między pupilem a opiekunem.

Fryzura pod kontrolą

Jednym z najczęściej wykonywanych przez opiekunów zabiegów jest wyczesywanie sierści. Co ciekawe, może być to również element odprężający dla zwierzęcia. Delikatne, płynne ruchy szczotką, zgodne z kierunkiem układania się sierści mogą przerodzić się w prawdziwą sesję relaksacyjną. Regularne czesanie pomaga wykryć wiele schorzeń. Podczas tej czynności warto zwracać uwagę zarówno na kondycję sierści, jak i całej skóry. Wszelkie zmiany, zgrubienia, zaczerwienienia powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Również niezaprzeczalną zaletą regularnego wyczesywania jest łatwiejsze utrzymanie porządku w domu, w przeciwnym razie pies lub kot będzie gubił sierść na podłodze czy meblach. Aby czesanie przynosiło oczekiwane efekty, konieczne jest wybranie odpowiedniej szczotki, dostosowanej do rodzaju sierści lub włosa pupila. Jeśli nie masz pewności, jaką szczotkę powinieneś kupić, przyjdź z pupilem do jednego ze sklepów stacjonarnych Maxi Zoo, a otrzymasz profesjonalną poradę wykwalifikowanego pracownika.

Czas na kąpiel

Kolejną częścią pielęgnacji jest kąpiel. Niektóre psy i koty ją uwielbiają, inne znacznie trudniej do niej przekonać. Warto przyzwyczajać zwierzę od najmłodszych lat do dźwięków wody oraz do obecności w wannie lub pod prysznicem, wynagradzając pozytywne zachowanie. Pozwoli to na spokojne i dokładne umycie czworonoga. Kluczem prawidłowej kąpieli jest dobór odpowiedniego środka. Należy dostosować go do rodzaju sierści i potrzeb skórnych. Dobrze dobrany szampon powinien oczyścić z zabrudzenia, ale może także zredukować negatywne doznania po kąpieli, jak świąd czy wzmożone wypadanie sierści. Istotne jest zwrócenie uwagi na skład szamponu i unikanie silnych detergentów, które mogą uczulać i podrażniać skórę. Przy wyborze płynu do kąpieli warto także wziąć pod uwagę preferencje zapachowe czworonoga. Zbyt intensywny zapach może sprawić, że pupil będzie czuł się w wannie niekomfortowo, a efektem stresu będzie ucieczka. Aby uniknąć nietrafionego zakupu, który sprawi, że nasz pies czy kot już przy zwęszeniu takiego kosmetyku będzie unikał łazienki i opiekuna, warto zabrać go do sklepu Maxi Zoo, gdzie można sprawdzić, które zapachy nie będą dla niego drażniące.

Psi i koci pedicure

Odpowiednia długość pazurów zapewnia nie tylko wygodę, pomaga też w zachowaniu zdrowia łap. Zbyt długie paznokcie wbijają się w opuszki, a po dłuższym czasie wpływają negatywnie na zdrowie stawów, które wyginają się podczas chodzenia i zostają niepotrzebnie obciążone, przez co dużo łatwiej o bolesne zwyrodnienia. Kolejnym zagrożeniem jest prawdopodobieństwo, że zbyt długi pazur zahaczy się o wystające elementy podłoża i uszkodzi się bądź naderwie, mogąc powodować obfite krwawienie i duży ból, a w efekcie – wizytę u weterynarza. Aby samodzielnie obcinać pazury, należy zaopatrzyć się w odpowiednie nożyczki, które posiadają tzw. ograniczniki, niepozwalające na odcięcie zbyt dużej części. Dzięki zaokrąglonym czubkom nie będą również stanowić zagrożenia dla nas i dla naszego pupila. Warto obcinać pazury regularnie w małych ilościach, tak aby mieć pewność, że nie naruszymy unerwionej części. Zabieg nie wymaga częstego powtarzania, ponieważ większość zwierząt samoistnie ściera pazury np. podczas spacerów. Mimo to nie można zapominać o doglądaniu ich stanu, ze szczególnym zwróceniem uwagi u psów na wilczy pazur, tak aby ten nie zaczął zawijać się i w końcu wrastać w łapy.

Pielęgnacja pyszczka

Pielęgnacja pyszczków naszych pupili nie tylko wpływa na zachowanie atrakcyjnego wyglądu, ale również pozwala zachować zdrowie na dłużej. Do higieny oczu i uszu najlepiej wykorzystać lekko zwilżone wodą waciki kosmetyczne lub gotowe chusteczki, nasączone odpowiednim preparatem. O uszy warto zadbać z pomocą profesjonalnych produktów, które rozpuszczą nagromadzoną woskowinę i zapobiegną rozwijaniu się stanów zapalnych.

Kamień nazębny, choroby dziąseł i zębów nie są jedynie ludzkim zmartwieniem. Nasze psy również mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości jamy ustnej, dlatego już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać je do środków, które pozwolą zachować odpowiedni stan uzębienia. Nawet dobrze dobrana karma może nam w tym pomóc, ponieważ suche warianty pożywienia przyczyniają się do ścierania kamienia. Możemy również połączyć przyjemne z pożytecznym i nagradzać naszego psa smakołykami dentystycznymi i gryzkami, które usuwają osadzające się reszki jedzenia, prowadzące do powstawania chorób zębów i dziąseł. Kolejnym sposobem na pielęgnację psiego uzębienia jest jego regularne szczotkowanie. Tak samo jak w przypadku szamponu, nie można do tego wykorzystać środków dla ludzi. Na szczęście zarówno w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo, jak i sklepie online dostępne są specjalne produkty do pielęgnacji zębów dla zwierząt.

 

Regularna pielęgnacja czworonogów przyczyni się do zachowania ich zdrowia i szczęścia. Im większy komfort podczas takich zabiegów zapewnimy zwierzakom, tym chętniej będą się im poddawały, a rytuał spa może okazać się wspaniale spędzanym czasem, wspierającym więź między pupilem a opiekunem. Aby zapewnić nie tylko radość zwierząt, ale i ich opiekunów, Maxi Zoo przygotowało specjalną ofertę, w której znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria, pozwalające zadbać o psią i kocią higienę w domowym zaciszu. W dniach 1 – 30 września 2022 przy zakupie minimum 3 dowolnych produktów z kategorii: pielęgnacja, szampony, szczotki i grzebienie, higiena kocia, żwirki, kuwety, podkłady i pieluchy, otrzymasz 20% rabatu. Produkty można dowolnie mieszać. Oferta jest dostępna wyłącznie w sklepach stacjonarnych i nie łączy się z innymi ofertami i promocjami. Klienci, którzy zdecydują się na bezpłatne pobranie aplikacji, uzyskają stały rabat Friends* o wartości 5%, ważny aż do 30 czerwca 2023, który może łączyć się z innymi promocjami oferowanymi przez sieć. Więcej informacji na temat promocji znajduje się na stronie www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/.

 

*Rabat Friends w wysokości 5% obowiązuje do 30.06.2023 r., dla posiadaczy aplikacji i konta Klienta Maxi Zoo. Nie obejmuje toreb na zakupy, bonów, kart podarunkowych oraz kosztów wysyłki. Może łączyć się z niektórymi innymi akcjami rabatowymi czy promocjami, z wyłączeniem indywidualnych rabatów, jak np. kupony, bony. Kwota Rabatu nie podlega wypłacie w gotówce ani uwzględnieniu po zakupie. Więcej informacji na Maxizoo.pl/Friends i u pracowników sklepu.